Kalle Mihkels Elust ja Olust

January 4, 2007

Noorus ja kogemus

Filed under: Uncategorized — Kalle Mihkels @ 10:22 am

Hiljuti pöördus minu poole noor kolleeg ühest teisest linnaosast. Tal oli täitmata üks ametikoht, kuhu ta otsis haritud ja töökat inimest. Lisatingimuseks oli, et uus inimene ei tohiks olla liiga noor, vaid eakam ja elukogenum. Ta küsis minult, kas mul oleks kedagi seesugust soovitada ja seletas, et tema noortest koosneval meeskonnal on küll palju lennukaid ideid, aga teinekord jääb nende realiseerimiseks tarkusest ja kogemustest puudu. Au noorele kolleegile, kes julges seda tunnistada !

Noorte ja vanade probleemid on eksisteerinud igal ajal ja igas ühiskonnas. Iga järgnev põlvkond püüab näha ja teha asju omamoodi ning eitada juba tehtud. Mäletate vist isegi ülikooliajast – see on eituse eitamise seadus. Veel kümmekond aastat tagasi kohtas ajalehtedes sageli tööpakkumise kuulutusi, kus üle 35-aastaseid tööle enam ei võetud. Isegi mitte sellistesse ametitesse, kus tööoskused aastatega ainult paranevad. Ameerikast ja Euroopast tulnud vaatasid meie kahekümnendates pankureid ja firmajuhte, või kolmekümneseid ministreid üllatunult ja kahtlevalt. Tõsi ta oli, nii mõnedki lennukalt alustanud noored ärimehed lasid oma ärid pankrotti ja maksavad tänapäevani võlgu, nii mõnedki kõrged riigiametnikud ei tulnud oma tööga toime ja asendati kogenenumatega. Enamik aga tõestas oma võimekust ja teeb oma tööd tänaseni ausalt ja edukalt. Kerge ei olnud ka vanemaealistel. Kellest ei olnud uue aja ja selle reeglitega kaasaminejat, see lükati julmalt kõrvale. Kes aga kohanes, õppis ja ennast täiendas, sellel läks ka hästi. Suurepäraseks näiteks on hiljuti teispoolsusesse lahkunud Aadu Luukas, kes polnud mitte ainult edukas ärimee ja miljonär, vaid ka ühiskonnategelane ja visionäär, kes valutas südant Eestimaa tuleviku pärast.

Tänaseks hakkab Eesti elu jälle tasakaalu saama. On uuesti jõutud vana tõeni, et kõige paremini toimib igasugune organisatsioon siis, kui seal on olemas noorte ja vanade tasakaal, kui noorus ja kogemus töötavad ühes suunas ja ühise eesmärgi nimel. Tallinna linn ei ole siin mingi erand. Noore ja aktiivse linnapea innovaatilisi ideid aitavad realiseerida ja edasi arendada kogenud kolleegid linnavalitsuses ja linnaosades. Või võtkem möödunud aasta jaanuaris loodud „Vanemate Koja”, mis ühendab Tallinna linnaosade vanemaid ning mida juhib kogenud poliitik Vilja Savisaar. See on organ, mis on loodud selleks, et meie linnaosad teeksid loovat koostööd linnaosade ühtse ja kiire arengu nimel. Selles väga töises koosluses on tekkinud tõeline sünergia, kus noored ja vanemad kolleegid täiendavad üksteist. Kõik see on toonud ka silmaga nähtava ja käega katsutava tulemuse. Valmis on saanud rekonstrueeritud Tartu maantee, mis lahendab keerukad liiklusprobleemid kesklinnas, kerkivad uued elurajoonid sundüürnikele ja noortele peredele, ehitatakse spordi- ja kultuurirajatisi, rajatakse parke. Tallinn saab Euroopa kultuuripealinnaks aastal 2011, meie linnapea algatatud rohelise pealinna idee leidis väga hea vastuvõtu kogu Euroopas. Või vaadakem Mustamäed. Uue näo saanud Männi park on läinud nii populaarseks, et siin käivad mängimas lapsed ka naaberlinnaosadest, projekti „Hoovid korda” raames andsime oma koduümbruse korrastamiseks toetust 13 ühistule, ehitasime uusi mänguväljakuid ja autoparklaid. Ülekatte sai Sõpruse puiestee, korrastati ülekäik Mustamäe polikliiniku juures, sel aastal alustatakse Sõpruse – Sütiste – Vilde ristmiku ümberehitamist. Kaasaegse valgustuse said Parditiigi park ja mitmed teed. Lõpuks ometi saime hakata lahendama Vilde tee 90 elanike korteriprobleeme. Mitmed uued ettevõtmised said mustamäelaste hulgas kohe populaarseks. Näitena tooks turvamessi, Rohelise turu üritused, kontserdi Mustamäe valss ja Mustamäe Rahvajooksu. Kõiki neid tahame jätkata ka tuleval aastal. Ikka selleks, et meie linnajaos oleks mõnusam, turvalisem ja parem elada. Nii noortel, kui vanadel, nii koolijütsidel, kui pensionäridel.

 

Kalle Mihkels

 

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: