Kalle Mihkels Elust ja Olust

March 2, 2007

Aitäh, Brüssel!

Filed under: Uncategorized — Kalle Mihkels @ 12:22 pm

Tänastest lehtedest lugesin (Postimehest koguni esiküljel!) kummalist uudist. Pealkiri kõlab üheaegselt armulikult ja üleolevalt: „EL lubab eestlastel edasi 2,5-protsendilist piima juua”.

Pole midagi öelda, Brüsseli armulikkus noorte liikmesriikide elanike vastu on suur. Hakkasin asja vastu suuremat huvi tundma. Mõned vast mäletavad veel enne Euroliiduga liitumist levinud jutte sellest, kuidas EL-s on ka banaani pikkus ja kõverus rangelt ette kirjutatud. Tunnistan, et oma talupojamõistuse tõttu võtsin tookord neid jutte naljana,

Nüüd, mil oleme juba mitu aastat Euroopa vennalikus peres, tuleb hakata ka ühispere reegleid täitma. Kurb, kuid meelde tuleb minevikku vajunud Nõukogude Liidu aeg, mil ka tordiretseptid Moskvas ühtlustati.

Ühtlustamine käib Euroopa Liidus täie hooga, selleks on ametis tuhanded eurobürokraadid, kes Europarlamendi juhtimisel tuhandeid direktiive koostavad ja mis liikmesriikidele on kohustuslikud. Sain ajalehest teada, et EL nõuete järgi tohib toota vaid vähemalt 3,5-protsendilise rasvasisaldusega täispiima, 1,5-1,8-protsendilist väherasvast piima või kuni 0,3-protsendilist väherasvast piima.2,5-protsenilist piima direktiiv ette ei näe. Kogu moos. Eestis praegu müügilolev 2,5-protsendiline piim moodustab kogu meil müüdavast piimast üle 90%. Sellise piima müümiseks ja joomiseks on vaja Brüsselist eriluba, mille me ka saime. Tore, põllumajandusministeerium ja vabariigi valitsus tegid muide kõvasti tööd, et seda luba saada.. Loa saamine pole veel päris kindel, kuna selle taotluse peavad veel heaks kiitma EL põllumajandusministrid oma kohtumisel. Kui seal näiteks Itaalia veinisõbrast minister on juhtumisi halvas tujus ja oma nõusolekut ei anna?

Asi iseenesest on ju absurdne. Selliste „probleemidega” tegelevadki kuninglikult tasustatud eurobürokraadid. Nad muretsevad väga meie ebatervislike toitumusharjumuste pärast. Meil on siiski lootust, sest eriloa 2,5-protsendilist piima juua on Brüsselist juba saanud Soome, Rootsi, Läti ja Leedu. Küllap saame meiegi. Tunnistan, et ei saa aru, miks peaks Euroliidu mure olema see, kui rasvast piima ma joon. Võib-olla mõni targem võtab vaevaks ja selgitab.

Teie,

Kalle Mihkels

4 Comments »

 1. Ma saan alles pühapäeval selgitada. Pean praegu kohe minema lippama ja jõuan siis alles uuesti arvuti taha.

  Comment by jubejuss — March 2, 2007 @ 3:11 pm | Reply

 2. Kas poliitikul pole tõesti olnud euroliidu kohta infot saada? Atatat, võiks end ikka kursis hoida, kasvõi infohankimisvõimalustega, siis ei peaks oma blogis halama. Poliitikult ootaks ikka sellist seisukohavõttu, kus toodud ära nähtus ja selle põhjused ning siis vajadusel järgneb tema oma nägemus, kuidas võiks paremini seatud olla.
  Ja üldse, hr Mihkels, Teie eelnevaid postitusi lugedes…. kuidas seda nüüd öeldagi… kas kellelgi tasuks hakata Teile EU toimemehhanisme selgitama… Teil on selline pehmelt öeldes koolipoisilikult (algkooli paraku) hüplikud ja analüüsivõimetud teemakäsitlused. Einoh, võib-olla ma eksin, aga tavakodanikul on selleks ka poliitikust suuremad õigused.

  Comment by fänn — March 2, 2007 @ 4:21 pm | Reply

 3. Nää jõudsin veidi varem ikkagi arvuti taha ja saan nüüd selgitada täpsemalt.
  Asi on lihtne – Kalle, vaatamata sellele, et olen püüdnud igas blogis kus käin, hoiduda otsestest solvamistest, siis Sinu puhul olen sunnitud tegema erandi. Asi on selles, et Sa lihtsalt oled ikka väga rumal inimene st veel rumalam kui mina.
  Kuidas saab üks võimupartei mees pidevalt viriseda teemadel, et küll kurat meid ikka kepitakse? Ole mees ja tee siis midagi – võim on ju teite! ja sellepärast ei taha ma suga õlut juua ka
  Minu ja sinu vahe on selles, et mina ei saa palka selle eest et ma nii loll olen.
  Aga noh edu, sest tõenäosus homses edus on teil suht suur.
  ***************************
  Issand, ka mina ahastan vahel, kuid olen nii loll et ei suuda seda enda teada hoida.
  Mõni on jälle nii loll, et eesti keel ei võimalda selle väljendamist.
  Aga issand, ma saan sinust ka aru, et sa hoiad müristamist Reiljani meestele, sest nemad võrduvad põld ja põld vajab ju vihma

  Comment by jubejuss — March 3, 2007 @ 11:30 pm | Reply

 4. Minu teada on probleem selles, et Euroopas on piimarasva ülejääk ja selle vähendamiseks tahetakse inimesi rasvasemat piima jooma panna, aastal 2009 pidi see piirang vist ära kaduma. Sellest oli juttu alles isegi ühes postimehe artiklis, üks poliitik võiks seda ikka teada.

  Comment by Kaur — March 5, 2007 @ 2:02 pm | Reply


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: