Kalle Mihkels Elust ja Olust

September 14, 2007

Töö sai tehtud, uued ootamas

Filed under: Uncategorized — Kalle Mihkels @ 9:57 am

On 20. juuli keskpäev. Seisan keset värskest asfaldist lõhnavat ristmikku. Valgega tähistatud sõidurajad ja mahapöörded, täna veel ainult kollast märgutuld plinkivad valgusfoorid, ülekäigurajad ja ohutussaared. Päikeses särab linna poole suunduv Sõpruse puiestee, vasakul paistavad Vilde tee üheksakorruselised majad, paremal Magistrali kaubanduskeskus ja Sütiste tee. Veel ei sõida siin autod ja bussid-trollid, ei oota peatustes sajad inimesed. Ehitajad annavad tehtule viimast lihvi, panevad i-le täppi peale. Liikluse avamiseni on jäänud 18 tundi. Lõpuks on see siis valmis ! Ristmik, mille ehitamise nimel on nähtud aastaid vaeva – tõestatud selle vajadust kümnetel nõupidamistel ja koosolekutel, taotletud vahendeid ja võimalusi. Ja iga eitava vastuse korral uuesti ja uuesti otsast alustatud. Kord tundis üks kõrge ametnik huvi, miks mul seda ristmiku ümberehitamist nii väga vaja on. Vastasin talle, et seda ei ole vaja mitte minule, vaid kõigile 66 tuhandele Mustamäe elanikule. Olen ehitamise ajal siin ristmikul käinud kümneid kordi, rõõmustanud iga uue asfaldijupi või kaablikraavi üle, muretsenud töö kvaliteedi ja tähtaegade pärast. Nüüd on kõik nii, nagu peab. Aga polegi oodatud ülevoolavat rõõmu, on lihtsalt hea tunne, et suur töö sai tehtud. On teadmine, et tuhanded mustamäelased saavad siitkaudu kiiresti ja turvaliselt hommikul linna tööle ja õhtul koju. Et lõpevad seda ristmikku kollitanud liiklusavariid. Et lasteaiamudilased ja koolilapsed ei pea hirmuga otsima vaba hetke, millal kihutavate autode vahelt teed ületada, vaid võivad rohelise tule kaitse all turvaliselt üle tee kõndida.

 

Mustamäe, Tallinna üks kauneimaid linnaosasid, on nagu kogu meie vana hea Tallinn – ta ei saa mitte kunagi valmis ! Ikka on siin midagi vaja teha.

21. juuli hommikul avati rekonstrueeritud ristmik liikluseks. Avati töiselt ja asjalikult, ilma paatost täis kõnede ja vahuveinita, ilma trummipõrina ja puhkpillimuusikata. Seda polegi vaja, tehtu räägib ise enda eest. Olen viimasel ajal oma käigud nii sättinud, et ikka ja jälle sinna kanti sattuda. Testinud liikluskorraldust nii jalgsi, kui autoga ja rääkinud kümnete inimestega. Neilt olen kuulnud nii linnavalitsuse, projekteerijate, kui ka ehitajate kohta ainult kiidusõnu. Omalt poolt aga tahan tänada kõiki mustamäelasi. Mõistvuse ja kannatlikkuse eest nende kolme kuu jooksul, kui ristmik oli liikluseks suletud. Usun, et tulemus korvas need ajutised ebameeldivused mitmekordselt.

Aga tööd Mustamäel ei lõpe. Tänu Tallinna Linnavalitsusele oleme sel aastal tänavate remondiks saanud erakordselt palju vahendeid. Juba käivad tööd Mustamäe teel, kus Tammsaare teest kuni Keskuse tänavani uuendatakse asfalt ning tehakse korda kõnniteed. Samuti peaks veel sel aastal saama ülekatte ka Sõpruse puiestee äsja valminud ristmikust Keskuse tänavani. Korda tehakse bussipeatused ja paigaldatakse mitu uut ootepaviljoni. Juuli lõpul käisime koos arhitektide ja ehitajatega vaatamas väikest kõlakoda Nõmmel. Juba järgmise aasta Jaanipäevaks peaks samasugune (tõsi küll, meie poolt tehtud paranduste ja muudatustega) kõlakoda valmima Männi pargis. Jätkuvad tööd ka Parditiigi pargis. Sel aastal uuendatakse seal enamik pargiteid, tööd jätkuvad aga ka järgmisel ja ülejärgmisel aastal, kui parki ehitatakse uus suur laste mänguväljak, tehakse drenaaź jpm.

Mustamäe, Tallinna üks kauneimaid linnaosasid, on nagu kogu meie vana hea Tallinn – ta ei saa mitte kunagi valmis ! Ikka on siin midagi vaja teha. Et meil kõigil oleks siin hea ja turvaline elada, õppida ja töötada. Ning et oleks uhke tunda end mustamäelasena !

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: