Kalle Mihkels Elust ja Olust

April 3, 2008

Märtsikuus lumi on maas

Filed under: Uncategorized — Kalle Mihkels @ 11:56 am

Märtsi lõpul tabas Eestit kaks päeva kestnud lumetorm. Ajakirjandus serveeris seda, kui midagi erakordset, räägiti koguni katastroofist. Tegelikult oli tegemist täiesti tavalise Eestimaa talvega. Ainult et globaalse soojenemise ajajärgul oleme juba ära unustamas, milline üks korralik talv välja näeb. Minu kooliajal algas kevadine koolivaheaeg 20. märtsil. Mäletan, et sel ajal oli alati lumi maas, päevad läbi sai lumes mütatud, suusatatud ja kelgutatud. Lumi käibki ühe korraliku talve juurde. Erakordne oli ehk ainult see, et kogu tänavuse talve lumenorm tuli maha ühe korraga. Tallinn oli lume tulekuks valmis. Kohe esimesel õhtul paisati tänavatele kogu olemasolev lumetõrjetehnika, inimesed töötasid vaatamata kella ja lugemata töötunde. Olukord oli pingeline, seda ei saa salata, aga kõik toimis. Magistraalteed hoiti lahti, bussid, trammid ja trollibussid liikusid. Inimesed jõudsid tööle ja lapsed kooli. Muidugi oli ebamugavusi. Kohati sumpasid inimesed lumes, autod ja bussid jäid hangedesse kinni, oli tavalisest rohkem avariisid ning traumapunktidesse pöörduti sagedamini. Sain minagi lumehanges külje valgeks. Aga Tallinn elas ja hingas. Oleme kõik televiisorist näinud, kuidas sarnastel puhkudel Euroopa või Ameerika suurlinnades sageli elu lausa seiskub. Teedel sajad lumevangis autod, rooli taga külmast kanged juhid, lummemattunud linnatänavad ja halvatud transport. Rahvuskaart, päästjad ja meedikud toimetamas haiglatesse sadu külmunud inimesi. Meil midagi sellist ei olnud, meie saime hakkama.

Tänaseks on suur kevad käes. See on toonud uued tööd ja mured – võimalikult kiiresti tuleb linnatänavad talvisest liivast ja sodist puhtaks saada. Ning siis läheb tänavakatete uuendamiseks ja asfaldiaukude parandamiseks. Mustamäel on koostatud ja Tallinna kommunaalametiga kooskõlastatud pikk nimekiri neist kvartalisisestest teedest, mis vajavad esmajärjekorras parandamist. Sel aastal eraldas linnavalitsus nende teede remondiks kordades rohkem raha kui eelnevatel aastatel. Sellegi poolest võtab kõikide Mustamäe kvartalisiseste teede kordategemine, aga neid teid on meil 34,2 kilomeetrit, aega päris mitu aastat.

Inimestel on palju erinevaid arvamusi, milline peaks meie kodu ümbrus ja kodulinn välja nägema. Mina, kes ma olen Tallinnas sündinud ja kasvanud, näen oma kodulinna tulevikku kindlasti teisiti, kui mujalt siia sissesõitnud elanikud. Kuidas näevad seda aga tänased Mustamäe õpilased? Arte Gümnaasiumi ajalooraamatus Primarius, mille hiljuti kingiks sain, on pealkirja all Tuleviku Tallinn avaldatud palju erinevaid ja huvitavaid mõtteid:

Tallinn on üks vaikne ja ilus paik, kus on aeg-ajalt väga tore käia. Seal pole autode tossu ega närvilisi inimesi. Autosid on vähe ja see on turvaline linnake. Iga kord kui linna lähed, siis sind ikka keegi ootab, kes soovib sinuga lõbusalt aega veeta (Merily Timmer).

Minul on hõbedane lendlev auto, millega ma lapsed kooli ja lasteaeda viin ning millega ise tööle sõidan. Elan majas, mis on 2-kordne ja minu ametiks on uudistereporter. Elan õnnelikku pereelu ja Tallinn on muutunud kaks korda ilusamaks. Meil on lemmikloomaks hunt ( Carem Reikop).

Kõik majad võiksid olla 20-korruselised või 30-korruselised. Igal majal võiks olla katusel parkla ((Kevin Oper).

Minu arust võiks tuleviku Tallinn olla suurte, kõrgete majade ja väga heade, mitte rangete seadustega linn. Võiks olla rohkem loodust ja paremad kõnniteed. Parem oleks, kui oleks rohkem politseinikke ja vähem vargaid (Margus Traksmann).

Minu ettekujutus Tallinnast on umbes 30 aasta pärast. Ükski inimene pole koduta, kuna siis ei vallandata kedagi. Kui inimene ise ei oska seda tööd, siis õpetatakse talle see töö selgeks. Lastel on paremad koolid (Annika Emilia Kullamäe).

Minu tuleviku Tallinn on 2067. aastal. Kõikidel inimestel on töökoht. Kui sul on maja, siis peab sul olema koer. Valgusfoore ei ole, nende asemel on politseinikud. Vargaid ja teisi halbu inimesi ei ole. Siis on Tallinn ohutu (Kristi Leppik).

Neist mõnest tsitaadist tulevad välja nii laste tänased hirmud kui ootused ja lootused tulevikuks. Need on ju täpselt samad väärtused, mis on tähtsad ka meile teiega: ilus, turvaline ja roheline linn, kaunis kodu ja armastav perekond, lemmikloomad, töö ja sõbrad, hea kooliharidus. Aga kui meil on nii positiivselt mõtlevad noored, siis on Tallinnal ja kogu Eestil tulevikku !

Nende mõtetega soovin Teile kaunist kevadet !

 

Teie,

Kalle Mihkels


Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: